• GİZLİ KAMERA VE BÖCEK TESPİTİ

GİZLİ KAMERA VE BÖCEK TESPİTİ

Açıklama

Böcek Arama Nasıl Yapılır ?
Böcek Arama Cihazlarımız

 

Gizli Kamera Nedir?

Gizli kamera herhangi bir ortamın görüntülerini kaydetmek amacıyla yasal olmayan yollardan evinize iş yerinize veya aracınıza yerleştirilen elektronik alettir.

 

Böcek (Dinleme Cihazı) Nedir?

Böcek (dinleme cihazı) bir ortamı gizlice dinlemeyi sağlamakta olan bir radyo vericisidir. Olabildiğince küçüktür ve üzerinde bir mikrofon bulundurur. Bulunduğu ortamda bulunun sesleri yakındaki dinleme istasyonuna gönderir. Enerjisini üzerindeki pilden sağlar. Bazen sabit telefon veya bilgisayar gibi elektrikle çalışan bir aletin içine monte edilirse enerjisini burdan da sağlayabilir.

 

Gizli Kamera ve Böcek (Dinleme Cihazı) Nerelere Yerleştirilir?
Nerelerde Aranması gerekir?

Gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) nerelere yerleştirilir, nerelerde aranması gerekir? Sıkça tarafımıza sorulan sorulardır. Size tek cevap verebiliriz here yere yerleştirilebilir. Düğme şeklinden tutun da çakmak, kalem, kumanda kısaca aklınıza gelen her şeye gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) yerleştirilebilir.

 

İnternette gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) satan herhangi bir alışveriş sitesini incelerseniz, gizli kameraların ve dinleme cihazlarının çeşitliliğinden dehşete düşebilirsiniz. Bu küçük kameralar alarmlardan güç adaptörlerine, fotoğraf çerçevelerinden su şişelerine kadar hemen her yere gizlenebilecek kadar çeşitlidir. Üstelik herhangi bir yasal engelin olmaması sebebiyle gizli kameraları elde etmek kolaydır ve kurulum için teknik bir beceri gerekmez. Bu da kötü niyetli herkezin bunları halka açık bir yere yerleştirebileceği ve gizlice izlenebileceğiniz manasına gelir.

 

Sizleri konu ile alakalı teknik ayrıntıya boğmadan evinizin işyerinizin veya aracınızın izlendiğini ceya dinlendiğini düşünüyorsanız mutlak surette bir özel dedektiflik firması ile görüşüp konuyla ilgili bilgi edininiz.
 

Gizli Kamera Nasıl Tespit Edilir?
Nasıl Fark Edilir?

Gizli kamera nasıl tespit edilir, nasıl fark edilir? sorularını cevaplamadan önce şunu bilmelisiniz ki gizli kamera tesadüfen karşınıza çıkmadıktan sonra konu ile alakalı bir bilginiz yoksa gizli kamerayı bulma şansınız yoktur. Uzman kişiler dahi donanım desteği olmadan tarama yapamazlar fakat ekipman yardımıyla profesyonel görevliler gizli kamerayı tespit ederler.

 

Aşağıda kendi başınıza gizli kamerayı nasıl tespit edebileceğinize dair bir kaç yöntem sunuyoruz:


  • Beklenmedik yerlerde duran ya da herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin. Birçok gizli kamera kablosuz olsa da, açıklanamayan kablolar gizli bir kameraya işaret edebilir.

  • Işıkları incleyin. Gizli kameralarda genelde belirgin bir işaret olmaz fakat gizlenmek için tasarlanmamış güvenlik kameralarında sık olarak led ışıklar bulunmaktadır.

  • Duvarlarda ya da başka yerlerde küçük delikler arayın. Bazı gizli kamera türleri çok küçük boyutlarda merceklere sahiptir. Genellikle kameranın yerleşebileceği küçük bir delik bulunan ve dikkat çekmeyen nesnelerde saklanmak sureti ile çalışırlar.

  • Sıra dışı nesnelere odaklanın. Tanıdık bir yerde iseniz, yeni olan ya da veya yerinde olmayan nesnelere bir göz atın.

  •  

Maalesef yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi gizli kameraları tespit etmek için %100 etkili değildir. Gizli kamera tespiti fakat konunun profesyonelı tarafından yapılabilir. Özel dedektiflerin bu konu da sizin için yapabileceği donanımlı bireyleri ayağınıza getirmektir. Özel dedektifin işi gizli kamera tespit edildikten sonra başlar.

 

Böcek (Dinleme Cihazı) Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Fark Edilir?

Teknolojinin gelişimi hayatımıza büyük kolaylıklar sağlarken birçok olumsuzlukları da yanı sıra getirdi. Halk arasında “Böcek” olarak bilinen dinleme cihazı da bu gelişimle beraber ortaya çıkan aletlerden bir tanesi. İnternet üzerinde bile çok cüzi fiyatlarla satılan bu cihazlar maalesef huzurlu bir yaşam yaşamak isteyenleri tehdit etmektedir.
 

Ortamda böcek (dinleme cihazı) olup olmadığını tespit etmek için şu işlemleri uygulayın:
 

  • Öncelikle içeride ses yapacak her hangi bir şey açın, örneğin bir müzik açın ve ortamın büyüklüğüne göre sesini yükseltin.
  • Daha sonra bir radyo çalar alıp kulaklığı kulağınıza taktıktan sonra frekansları ağır ağır gezin. Bunu herhangi bir radyo ile yapabilirsiniz, örneğin arabadaki radyo ile. Radyo ile tarama işlemi dışarıda yapılmalı ki radyodan duyacağımız ses ile içerideki ses birbirine karışmasın.

    Eğer ortamda Böcek (Dinleme Cihazı) var ise, içeride açtığımız müzik, gezdiğimiz radyo frekanslarından birinde çalacaktır. Eğer içerideki müzik duyulmazsa cihaz yoktur, müziği duyarsak içeride böcek var demektir. Peki, böceğin yerini nasıl tespit edeceğiz?

 

Ortamda böcek dinleme cihazının nerde olduğunu tespit etmek, anlamak için basitçe şu işlemleri yapabilirsiniz:

 

 

Müzik çalmaya devam edecek ve sesi daha fazla yükselteceksiniz. Cihazın olduğunu anladığınız radyo frekansını değiştirmeden onun da sesini yükseltin ve eğer kulaklık var ise çıkarın, sesi dışarı verin. Yani hem içerideki sesi yükselteceksiniz, hem de radyonun sesini. Dinleme cihazını bulmak için radyoyu içeride dolaştırın. Mantık şu; örneğin sahnede konuşma yapan bir adam mikrofonu kabinlere yaklaştırırsa kulağı rahatsız eden bir ötme sesi çıkar, eğer tam dibine getirirse bu ses daha da fazlalaşır. Yaptığınız işlemde de içerideki dinleme cihazı mikrofon, elinizde bulunan radyo da kabin görevi görüyor. Bundan dolayı sesleri yükseltin, bu biçimde cihaza yaklaştıkça ötme sesi daha net duyulacak ve ötme sesi nerden geliyorsa o tarafa yöneleceksiniz. Yani bulma işleminde size yön verecek olan ötme sesidir ve yakınlaştıkça bu ses fazlalaşır, uzaklaştıkça ses azalır.

 

Daha fazla bilgi ve yardım için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Gizli Kamera ve Böcek Cihazı Tespit Edildikten Sonra Yapılacak İşlemler?

Öncelikle durumu kolluk kuvvetlerine bildirmelisiniz. Eğer yetili bir kuruma tarama yaptırırsanız tutacağı rapor ile şüpheli tespit edildiğinde dava açma hakkınız doğar. Sıradan birisine yaptıracağınız taramada belki tespit yaptırırsınız fakat bunu delil olarak kullanamazsınız.

 

Uzman gizli kamera ve böcek tespitini yaptıktan sonra özel dedektif öncelikle onun oraya nasıl ve kim tarafından hangi amaçla konulduğunu tespit etmek için çalışma yapar.  Özel dedektif böcek cihazı ve gizli kamera tespitinde koşulları bütünüyle lehinize değiştirebilecek kişidir. Sizi dinleyerek bir adım önde olduğunu düşünen kişi veya kurumlar gizli kamera ve böcek tespitinin yapıldığını hissetmedikleri sürece gizli kamera ve böcek cihazı ile sizi gizlice izleyenleri ve dinleyenleri yanıltıp zaman kazanırsınız.

 

Evinizde işyerinizde aracınızda gizli kamera ya da böcek cihazı olabileceği şüphesi uyanmışsa muhakkak alanında uzman yetkili bir firmadan destek alınız bu konu da Özel İstanbul Dedektiflik size yardımcı olmaya hazırdır.

Diğer Hizmetlerimiz

WhatsApp Yaz